همه سرویس ها در کنار هم....

تجمیع داده ها با فیبرنوری، راهکاری به صرفه و باارزش در زیرساخت های سخت افزاری سازمانی

ما قادریم سرویس های دلخواه شما را تنها با استفاده از یک کابل فیبر نوری در مکانی جهت تجمیع دیتا فراهم نمائیم و علاوه بر بهینه شدن بستر و زیر ساخت با به کار بردن کابل کمتر، هزینه اجرا و نگهداری را کاهش دهیم در حالیکه سرعت انتقال نیز در شبکه بالا می رود.

به طور کلی تمامی دستگاه های موجود در شبکه به دو دسته 1. دستگاه های آنالوگ 2. تحت شبکه تقسیم می شوند. هر دو نوع این دستگاه ها را می توان بروی بستر فیبر نوری فعال کرد، صرف نظر از اینکه تحت شبکه باشند یا نباشند. در واقع بنابر همین قابلیت بستر فیبر را می توان بستری هوشمند، یکپارچه و با سرعت انتقال بالا نامید. در پیاده سازی سرویس های فیبرنوری، نیازی به پشتیبانی سرویس ها از پروتکل TCP/IP نیست و سیستم های آنالوگ نیز می توانند در بستر فیبر نوری کار کنند. در زیر به برخی از این سرویس ها که می توانند در بستر فیبر کار کنند اشاره می کنیم.

شبکه کامپیوتری

یکی از بهترین کاربرد های فیبرنوری را می توان در شبکه های کامپیوتری موسوم به LAN مشاهده کرد. دستگاه ها و سرویس های زیادی بروی این بستر قابل اجرا هستند که برخی از آنها عبارتند از :

 • شبکه کامپیوترهای شخصی
 • به اشتراک گذاری منابع از جمله اینترنت در بستر شبکه
 • استفاده از سرور های مختلف با کاربرد های گوناگون در این بستر
 • نصب و اجرای اتوماسیون های اداری و مالی و یا CRM های مختلف جهت کنترل خرید و فروش و یا کنترل انبار
 • مانیتورینگ و انتقال تصاویر دوربین های مداربسته
 • استفاده از سرویس های انتقال دیتا مانند : MPLS , Intranet , VPN و غیره
 • استفاده از سرویس های VoIP و تلفن های تصویری تحت شبکه
 • ایجاد دیتاسنتر و یا اتاق سرور جهت تجمیع تجهیزات شبکه

همه سرویس ها و دستگاه های مذکور را می توان بروی یک کابل فیبر با پهنای باند بالا و سرعت قابل اطمینان و امنیت منحصر بفرد اجرا کرد. در ضمن محدودیت ها و ضعف های کابل های مسی قدیمی را هم نداشت. محدودیت هایی از قبیل مسافت، پهنای باند کم و تاثیر میدان مغناطیسی بروی کابل ها.

 

آنتن مرکزی، DVB و IP-TV

نیاز به دریافت کانال های تلویزیونی می تواند از راههای مختلفی مرتفع گردد. می توان از سیستم آنالوگ و آنتن مرکزی استفاده کرد و یا به صورت دیجیتال و با استفاده از تکنولوژی DVB و یا حتی جدیدتر از این دو و با بهره گیری از فناوری IP-TV. با توجه به پیشرفت های گسترده فیبرنوری شاهد حضور جدی این فناوری در عرصه انتقال تصاویر تلویزیونی هستیم. در یک ساختمان با استفاده از مبدل ها و سرور هایی که قابلیت Streaming سیگنال های تصویری و پخش آنها بروی شبکه را داشته باشند می توان از زیرساخت فیبرنوری استفاده نمود و در طرف دیگر هم فناوری IP-TV که از طرف شرکت مخابرات عرضه می شود نیز بروی همین بستر اجرا می شود. IP-TV تحولی نوین در عرصه تکنولوژی ارسال تصاویر تلویزیونی ایجاد کرده است.

 

تلفن

تلفن و خطوط تلفنی اساس ارتباطات روزمره ما انسانها را تشکیل می دهد. لذا برخی پیشرفتها مستقیم و برخی دیگر غیر مستقیم بر این وسیله ارتباطی تاثیر گذاشته اند. در این مقاله سعی داریم تا در مورد انواع خطوط تلفن و بستر های انتقال آن و جدیدترین تکنولوژی توضیحاتی ارائه دهیم.

شرکت مخابرات جهت اختصاص خطوط تلفن به مشترکین خود از بستر های مختلفی استفاده می کند. که این بستر ها عبارتند از :

 • زوج سیم مسی
 • کابل فیبرنوری به مس
 • فیبرنوری به فیبر نوری

زوج سیم مسی برای انتقال به شکل مرسوم و سنتی بوده و برای خطوط شهری معمولی و در برخی هم جهت انتقال خطوط دیجیتال (E1) مورد استفاده قرار می گیرد. اما دو مورد بعدی جدیدترین روش برای انتقال خطوط با ظرفیت های بالای آنالوگ و دیجیتال (E1) و یا خطوط SIP Trunk یا مبتنی بر IP می باشند که از بستر فیبر استفاده می شود.

درصورتیکه ورودی از مخابرات فیبر نوری و بستر مشترک زوج سیم باشد، از دستگاهی به نام ONU در محل مشتری استفاده خواهد شد که فیبر را به زوج سیم های مسی تبدیل می کند. اما اگر ورودی از مخابرات فیبر باشد و بستر مشترک نیز فیبر باشد، می بایستفیبر ورودی و خطوط شهری SIP Trunk مستقیما وارد کٌر سوئیچ مرکزی شبکه شود.

در مورد خطوط آنالوگ و دیجیتال می توان مزایا و معایب متعددی را ذکر نمود که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

در دسترس بودن و استفاده آسان و فراوانی تجهیزات از محاسن آنهاست

نقاط ضعف آنها نیز ابتدایی بودن تکنولوژی تجهیزات و گران بودن آنها در صورت استفاده از ظرفیت های بالا و پهنای باند کمتر و در نتیجه کیفیت پایین تر نسبت به تکنولوژی های جدید تر می باشد.

اما متذکر میشویم، جدیدترین و بروزترین سرویس مخابراتی خط شهری SIP Trunk می باشد که این تکنولوژی در حال حاضر در سطح جهان و همچنین کشور ایران در حال استفاده بوده و از به روز ترین امکانات مخابراتی به شمار می رود.

از محاسن این خطوط می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • هزینه دایر کردن این خطوط بسیار ارزان است.
 • امنیت بالای این خطوط بسیار زیبنده است.
 • امکان مدیریت و استفاده بر بستر شبکه موجود است .
 • کابل کشی های جداگانه برای تلفن نیاز نیست و از همان بستر شبکه یا کابل های CAT6 می توان استفاده کرد.
 • از کیفیت صدای بسیار بالای HD برخوردارند زیرا در این راهکار پهنای باند به مراتب بیشتر از زوج سیم های مسی در اختیار است.
 • عدم خرابی این خطوط به جهت میدان مغناطیسی و نویز و عدم نفوذ برق
 • این خطوط در بستر های انتقال مانند MPLS، اینترانت و اینترنت قابل انتقال است .

 

دوربین مدار بسته و مانیتورینگ

حفظ امنیت و نظارت بر ساختمان ها جزء ضروریات امنیتی محسوب می گردد. یکی از راهکار های ارتقای امنیت ساختمان و مجموعه، راه اندازی دوربین های مداربسته و محلی برای Monitoring دوربین می باشد. تمامی اجزا سیستم دوربین های مداربسته شامل دوربین ها و دستگاه ضبط تصاویر می توانند بروی بستر فیبر نوری اجرا شوند. در صورت استفاده از فیبرنوری شاهد تغییراتی در کیفیت ارسال و دریافت تصاویر دوربین ها نسبت به بستر کابل مسی خواهیم بود. تصاویر با کیفیت تر و بدون اختلال و تاخیر در ارسال و دریافت آنها ، از مزایای فیبر نوری است. مزیت های فیبر نوری در سیستم های دوربین مداربسته بسیارند اما از دیگر فواید فیبر نوری در این زمینه می توان گفت که جهت ایجاد چندین مانیتورینگ در نقاط مختلف سازمان و مجموعه مشکلی وجود نخواهد داشت. زیرا فیبر نوری توانایی انتقال تصاویر تا 100 کیلومتر را با این تضمین که هیچ افتی در کیفیت تصاویر بوجود نیاید و تصاویر با کیفیت و پایداری بسیار مناسبی دریافت و ارسال گردند را دارا می باشد.

سیستم صوت و paging

پخش صوت و یا Paging یکی از سیستم های پرکاربرد در برخی اماکن مانند: بیمارستان ها، سالن های کنفرانس یا رستوران ها و مجتمع های تفریحی است. اینگونه سیستم ها هم می توانند از بستر فیبر نوری در جهت راه اندازی سرویس های خود بهره ببرند.

 BMS

با استفاده از BMS "سیستم مدیریت هوشمند ساختمان" امکان نظارت و کنترل یکپارچه قسمت های مهم و حیاتی ساختمان به وجود می آید.

این سیستم شامل تمام سرویس های الکتریکی، مکانیکی و حفاظتی ساختمان است که وظیفه ی مدیریت و کنترل ساختمان از لحاظ سرمایش و گرمایش، تهویه مطبوع، سیستم روشنایی، نیروگاه برق اضطراری، آسانسورها و پله برقی، کنترل تردد، دوربین مدار بسته و اعلام حریق را دارد.

با اجرای سیستم BMS بر روی فیبر نوری قادر خواهیم بود این سیستم را با تمام قابلیت های آن در مسافت های بالای 100 متر با تضمین امنیت ایجاد نماییم.